ETAPA 2: PROTOTYPIZACE
Po rozhovorech s konzultanty a dalšími aktéry, jejichž výstupy byly zaznamenány v systému MIRO bylo rozhodnuto uspořádat celodenní prototypizační workshop s účastí širokého týmu aktérů a stanovit na základě získaných názorů tři prototypy řešení k dalšímu rozpracování. Prototypizačního workshopu se dne 1. 6. 2023 v budově VZP v Semilech pod vedením HCD designérky účastnili: 3 členové realizačního týmu, 7 neformálních pečujících, 1 profesionální pečující, 1 zástupce České alzheimerovské společnosti, 1 osoba za veřejnost, 1 osoba za knihovny, 1 osoba za MPSV (monitorovací návštěva).
Výstupem z práce ve skupinách a jejich společné prezentaci (viz přílohy s názvem prototypizace_01_…) bylo rozhodnuto o vytvoření následujících tří prototypů:
- Nástroj k distribuci pacienta od praktického lékaře[1] do odborné sociální poradny.
- Nástroj k informování veřejnosti – putovní pouliční kavárna s informacemi o demenci.
- Komunitní poradenský nástroj – síť dobrovolníků napojených a napojujících na poradnu.
K rozpracování pro účely projektu byly následně realizačním týmem s ohledem na krátký horizont inkubační fáze vybrány první dva prototypy.
K jejich konkrétnímu nastavení proběhl druhý prototypizační workshop dne 28. 6. 2024 v kanceláři CreativeDock Praze, v jehož závěru byla konkretizovaná verze obou prototypů představena zástupci MPSV (monitorovací návštěva). Této prototypizace se účastnili tři členové realizačního týmu a HCD designérka.
Přílohy: geneze prototypového řešení při prototypizačních workshopech (výstup z Miro + foto z prototypizace)
[1] To bylo pro realizační tým překvapením. Ačkoliv již z rozhovorů v ideační fázi byl zjevný zájem o první kontakt v ordinaci praktického lékaře, předpokládali jsme, že po vysvětlení, proč by mělo být samostatné kontaktní místo, budou účastníci jasně pro samostatné kontaktní místo (např. knihovna) – nestalo se a realizační tým upravil svou hypotézu podle skutečných potřeb, jak je prezentovali účastníci ideace i prototypizace.